TANULÁSI TANÁCSADÓ
1. Mindig közbejön valami?
Szeretnél komolyan tanulni, de mindig találsz valamilyen kifogást, pontosabban, nem nevezed annak, de sokkal fontosabbnak tartod. Halogatsz és sorolod, hogy miért nem alkalmas most az idő. El kell döntened, hogy akkor is tanulsz, amikor nincs hozzá kedved. Így nem jöhet közbe semmi!
2. Úgy érzed, nincs kitartásod?
Minden fejben dől el. Határozd meg, milyen előnyök származnak diplomád megszerzéséből: magasabb fizetés, munkahelyi előrelépés, erkölcsi megbecsülés, nagyobb önbecsülés,
családi béke, több szabadidő, bizonyítás, elégedettség, büszkeség. Jelentsd be előre, hogy x hónapban nyelvvizsgázol. Ugye érdemes lesz kitartanod, lelkesedned, mert nem szeretnél szégyent vallani?
3. Baj van az önbizalmaddal?
Erősítsd meg. Tegyél meg minden nap valami apróságot magadért, és mindig tedd meg, amit megígérsz magadnak! Így nap mint nap sikerélményed lesz, és egyre jobban feltöltődsz.
Ha elhiszed, hogy képes vagy rá, meg is tudod csinálni.
4. Nem szereted saját magad?
Ha nem szereted önmagad, akkor tanuld meg, hogyan kell!
Miért? Mert ez szinte az összes lelki bajodnak az alapja. Hanincs önszeretet, önbizalom sincs. Ha nem tudod magad szeretni, akkor nehezedre esik, hogy más önzetlen segítségét elfogadd. Szeretetet adni, elfogadni, áramoltatni tudni kell.
5. Lelki gátlásaid vannak?
Tudatalattink számtalan hiedelmet/programot futtat, és ezek korlátoznak, visszatartanak, bizonytalanná tesznek. Hiába határozod el, hogy akkor most változtatsz, akár még meg is tervezed, hogyan fogod kivitelezni, de újra beleesel ugyanazokba a csapdákba, majd elkeseredsz és feladod. Olyan új szokásokat kell kialakítanod, amelyek segítenek céljaid megvalósításában,például minden nap változtatsz valamin: tíz perccel többet tanulok, ma többet írok, holnap szöveget hallgatok, és két fogalmazást adok le stb.
6. Félsz a változásoktól?
Nem szereted a kihívásokat, inkább a mindennapi monoton életnek vagy híve, mert ami állandóan ismétlődik, megszoktad, elviseled, kizárod a hibázás lehetőségét. A komfortzónádban akarsz maradni. Ezért a tudatalatti éned elutasítja az újat, így az esetleges sikert is. Szerinted a változás félelmetes, ismeretlen, szokatlan, bizonytalan lehet. Ezen kell változtatnod.
7. Hogyan kell tanulni?
Ha eddig nem tanultál meg egyetlen idegen nyelvet sem
(pedig hárommal is foglalkoztál 4-8 évig), akkor rossz volt a
módszered. Az alábbi linkek érdekes cikkeket, előadásokat
tartalmaznak a sikeres nyelvtanulásról:
http://eduline.hu/egyeb/2009/11/25/20091124_tanulas_tanulasi_technika
http://chance-angol-nemet-nyelviskola.blogspot.hu/2011/04/15-hatekonynyelvtanulasi-tipp-amivel.html
http://hirmagazin.sulinet.hu/hu/pedagogia/a-hatekony-nyelvtanulas-buktatoi
http://www.youtube.com/watch?v=FNwtNkoo-uY3
http://www.origo.hu/tudomany/20161209-a-panaszkodas-atneveli-az-agyat-anegativ-gondolkodasra.html
a) Mindig hangosan olvass és beszélj.
b) Tükör előtt tanulj. Ha már bele tudsz nézni, és úgy beszélsz,
akkor tudod az anyagot.
c) Rögzítsd a legjobb olvasásodat, és többször hallgasd meg.
Javítsd ki a hibáidat.
d) A magyar fordítást ne mondd ki hangosan. Anyanyelvedet ilyen módon is száműzni kell a gondolkodásodból. Ha először minden magyarul jut eszedbe, nem tudod lefordítani eszperantóra, mert magyarul általában nem fogalmazol olyan egyszerűen, mint ahogyan eszperantóul kell.
e) Inkább mondatokat (később szövegeket) tanulj, mint különálló szavakat.
f) A nyelvtani szabályokat nem kell elmondani, elmagyarázni, hanem alkalmazni kell. A kapcsolódó példamondatokat, szavakat tanuld meg.
g) Naponta átlagosan két órát, hetente összesen legalább 10-12 órát kell foglalkoznod az eszperantóval (a tanfolyamon
kívül). Ez egy átlagos hallgatóra vonatkozik.
(Forrás: INTERNET